Zarządzanie czasem wnosi liczne korzyści do naszego harmonogramu. Niezależnie od wykonywanej pracy i życia prywatnego, wszystko może ulec odpowiedniemu umiejscowieniu na osi czasu. Podstawą jest wnikliwa analiza własnych zachowań oraz otaczającej nas rzeczywistości. Aby wiedzieć, jak usystematyzować zdobytą wiedzę, warto zapoznać się z metodami zarządzania sobą w czasie. Przygotuj się na dużą liczbę akronimów, które pomogą odmienić Twoje życie.
ALPEN – metoda krótkoterminowa (na najbliższy dzień)
Aufgaben (zadania) – zapisz jakie zadania masz dzisiaj do zrobienia;
Länge schätzen (szacowanie czasu) – określ, ile czasu zajmie Ci każda czynność;
Pufferzeiten einplanen (harmonogram buforów) – przerwy są ważne! Zastanów się, ile czasu potrzebujesz na regenerację między obowiązkami;
Entscheidungen treffen (podejmowanie decyzji) – nadaj zadaniom wartości i zacznij proces od tych najważniejszych;
Nachkontrolle (kontrola) – podsumuj dokonania. Niewykonane zadania dopasuj do jutrzejszego harmonogramu.
TRZOS – metoda na TERAZ, szybka i sprawna
Terminy zadań do spisania – zapisz wszystkie zadania, wraz z terminami ich wykonania
Ramy czasowe do określenia – określ czas potrzebny na każde zadanie;
Zaplanowanie rezerw czasu – zaplanuj moment na odpoczynek oraz nieprzewidziane aktywności;
Ograniczenia wynikające z innych działań – ustal co jest dla Ciebie priorytetem. Swoją uwagę skupiaj w danym momencie na najważniejszym punkcie z listy;
Skontrolowanie rezultatów – sprawdzaj postępy i usprawniaj plan według potrzeb.
GTD – Get Things Done
Gromadź – zapisz wszystkie obowiązki w jednym miejscu
Analizuj – zastanów się, co musisz zrobić, aby wykonać dane zadanie
Porządkuj – każde zadanie ma mieć swoje miejsce w spisie
Przeglądaj – systematycznie analizuj i aktualizuj listę zadań
Realizuj – zdecyduj, które zadania powinieneś wykonać na początku. Uzależnij to od miejsca, czasu i ilości energii jakąś posiadasz w danym momencie.
Tym, co łączy wszystkie powyższe metody zarządzania czasem, jest koncentracja na dopracowaniu celów i umiejscowieniu ich w czasie. Każdy z nas ma liczne obowiązki, które należy wykonać w pierwszej kolejności. Często wiąże się to z tym, że bez ich realizacji nie możemy przystąpić do kolejnych czynności.
Jednak nie samą pracą człowiek żyje. Należy również pamiętać o przerwach. Jeżeli nie weźmiemy pod uwagę czasu na regenerację sił, cały harmonogram może się posypać. Ważna jest również świadomość naszych zasobów, czy to w postaci wiedzy i sprzętu, ale również innych ludzi. Niektóre polecenia można oddelegować do naszego współpracownika lub współlokatora, kiedy mowa o obowiązkach domowych. Nie musimy obarczać się każdym zadaniem, jeżeli jedynie niepotrzebnie będzie marnować nasz cenny czas.
komentarze